Barcode: 11126126
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 11.7 g |
| Carbohydrates | 53.3 g |
| of which sugars | 26.7 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Enriched bleached wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), confectionery coating (sugar, palm kernel oil, nonfat milk powder, whole milk powder, whey [milk], palm oil, soy lecithin, vanilla), crushed peppermint candy (sugar, corn syrup, citric acid, natural and artificial flavors, blue 2, red 3, red 40 lake, yellow 5, yellow 6), vegetable shortening (modified palm oil), sugar, water, corn sugar, cocoa processed with alkali, natural and artificial flavors (milk), salt, soy lecithin, sodium bicarbonate, caramel color.
Allergens
gluten
milk
Additives
e102
e110
e127
e129
e132
e150c
e322
e322i
e330
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Herdez, white corn tortilla chips
Herdez
D NOVA 3
Real Bagels, Bagel Chips, Onion
Bagels Forever Inc.
D NOVA 3
Tortilla chips Authentic blue corn masa
Herdez
D NOVA 4
Wei-chuan, dried longan pulp
Wei-Chuan
A NOVA 1
Bagels Forever, Toasted Bagel Chips, Cinnamon-Raisin
Bagels Forever Inc.
D NOVA 3
Organic Coconut Chips Unsweetened
Fiesta Tropicalé
C NOVA 1
Christopher's, big cherry, candy bars
E NOVA 4
Signature Homemade Popcorn With Sea Salt, Sea Salt
Graul's market
E NOVA 3
Bagels Forever, Bagel Chips
Bagels Forever Inc.
D NOVA 3
Sunflower kernels
Adams & Brooks Inc.
D NOVA 3
Chili & Lime Flavored Fried Pork Rinds Chicharrones, Chili & Lime
Herdez
NOVA 4
Mexican style custard mix
NOVA 4