Barcode: 0075450133103
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 258.0 kcal |
| Fat | 14.5 g |
| of which saturated | 6.3 g |
| Carbohydrates | 20.1 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 10.7 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Crust (wheat flour, water, olive oil, contains 2% or less of the following: salt, yeast), cheese (low moisture whole milk mozzarella cheese [pasteurized milk, cheese cultures, salt, enzymes], parmesan cheese [pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes]), sauce (tomatoes, water, olive oil, salt, spice, garlic powder, citric acid), pepperoni (pork, beef, salt, spice, dextrose, lactic acid starter culture, oleoresin of paprika, flavoring, sodium nitrite, bha, bht, citric acid), roasted garlic, basil.
Additives
e160c
e250
e320
e321
e330
Related Products in Meals
Bocconcini mozzarella & Sunblush cherry tomatoes
Sainsbury's
C NOVA 4
Pepperoni delight stuffed crust pizza
Sainsbury's
D NOVA 4
Tofurky, pocket pepp'roni pizza
Tofurky
A NOVA 4
Crispy bacon scramble frozen dinner
Smart Ones
C NOVA 4
Pizza
B NOVA 4
Ham And Mushroom Pizza
Sainsbury's Taste The Difference
NOVA 4
Smokin’ BBQ Chicken & Bacon Classic Crust
Sainsbury’s PIZZA
D NOVA 4
Bocconcini Mozzarella and Cherry Tomatoes pizza
Sainsburys taste the difference, Taste the difference, Sainsbury's
C NOVA 4
Gluten free prosciutto ricotta cappelletti
M&S
D NOVA 4
Scallop, pancetta & pea linguine
Marks & Spencer
B NOVA 4
Prosciutto Cotto Chesnut Mushrooms and Mascarpone
Sainsbury's
C NOVA 4
Korean BBQ Vegetable Dumplings
Pulmuone plantspired
D NOVA 4