Pepperoni pizza gf
by Asda
Labels
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 280.0 kcal |
| Fat | 12.0 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 33.0 g |
| of which sugars | 3.5 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 8.2 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
pizza base [gluten free wheat starch, water, sunflower oil, dextrose, maize flour, yeast, salt, psyllium husk powder, sugar, stabilisers (guar gum, hydroxypropyl methyl cellulose), emulsifier (mono - and diglycerides of fatty acids)], seasoned tomato sauce [tomato paste, water, sugar, maize flour, salt, oregano, white pepper], mozzarella cheese (milk) (18 %), pepperoni (10%) [pork shoulder, pork back fat, salt, dextrose, cayenne pepper, coriander, garlic, paprika, extracts of rosemary, pepper extract, antioxidant (sodium ascorbate), preservative (sodium nitrite)]. allergy advice! for allergens, see ingredients in bold. may also contain traces of sesame seeds and mustard. packaged in a protective atmosphere. no artificial colours, flavours or hydrogenated fat. best before: s
Allergens
Additives
Related Products in Meals
Instant mashed potatoes
Chili with beans
Thin Crust Pizza
Raley's
Rising crust pizza
Onion Soup & Dip Mix, Onion
Raley's
Rising crust pepperoni pizza
Rice pilaf
Hash skillet
Wood fired crust pizza
Nob Hill Trading Co