Barcode: 0055773002928
Pepperoni Pizza Snacks
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial flavors
no artificial colors
no artificial colours or flavours
cfia inspected
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 23.0 g |
| of which saturated | 6.0 g |
| Carbohydrates | 53.0 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 20.0 g |
| Salt | 2.3 g |
Ingredients
Crust (wheat flour, water, soya oil, ground flaxseed, modified corn starch, soy lecithin, vegetable oil shortening, yeast, salt, sugar, wheat gluten), Filling (pepperoni [pork, water, sea salt, cultured celery powder {celery powder, bacterial culture}, spices, tapioca starch, sugar, dehydrated garlic, smoke flavour, corn fibre], part skim mozzarella cheese [partly skimmed milk, modified milk ingredients, bacterial culture, salt, calcium chloride, microbial enzyme], water, tomato paste, modified corn starch, sugar, salt, corn starch, spices, herbs, dehydrated garlic).
Allergens
gluten
milk
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Frozen Foods
Parmigiana di melanzane
Rana
C NOVA 3
Tortellini Fromages italiens
Giovanni Rana, Rana
D NOVA 4
Artichauts "Campagnola" En Quartiers
Di Vita, Pietro castelli
C NOVA 4
Fruit Minute - Tortellini ricotta & épinards aux fromages
Rana
D NOVA 4
Maccheroni 4 cheeses
Gino d'Acampo, Appetais
D NOVA 4
Pizza
Artica
D NOVA 3
Cappelletti Jambon Cru
Rana
C
Tonno e cipolla
D NOVA 4
Farinata genovese
Appetais
C NOVA 3
Calzone pomodoro e mozzarella
Artica
D NOVA 3
My risotto perfetto aux asperges
Gallo
D NOVA 4
Pizza alle verdure
Artica
C NOVA 3