Barcode: 4088700060377
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 7.2 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 16.8 g |
| Salt | 3.5 g |
Ingredients
meat (94%) (pork, beef), salt, spices (including chilli), milk solids, dextrose (maize or tapioca), fortified wine, smoke flavour, mineral salt (451), antioxidant (316), garlic, starter culture, preservative (250), smoked, contains milk, may contain soy, product includes 75% pork and 0,5% chilli, ready to eat no artificial colours w gluten free source of protein keep refrigerated, store below 4 °c,
Additives
e250
e316
Related Products in Meats And Their Products
Steaks Hachés 100% Pur Boeuf 5% MG Plein Air
Bigard
B NOVA 1
Steaks hachés
Bigard
C NOVA 1
Charolais haché pur bœuf (5% MG)
Bigard
A NOVA 1
Mon haché Boucher
Bigard
C
Mon haché boucher 5% MG
Bigard
B
Steak haché Blonde Aquitaine
Bigard
B NOVA 1
Steak Haché Bigard
Bigard
D NOVA 1
Label rouge
Bigard
C NOVA 1
Steaks hachés label rouge
Bigard
B NOVA 1
100% Pur Boeuf 5% MG
Bigard
B
Haché Format Familial
Bigard
B NOVA 1
Plein air’
Bigard
B NOVA 1