Barcode: 8410494300012
Pepsi.Ligth
by Pepsi
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 2.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.1 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Agua carbonatada, colorante: E-150d, acidulantes: E-338, E-331 y E-330, edulcorantes: aspartamo y acesulfamo K, aromas (cafeína, extractosy aromas naturales). Contiene una fuente de fenilalanina.
Additives
e150d
e330
e331
e338
e950
e951
Related Products in Beverages
Organic raspberry lemonade from concentrate
E NOVA 4
Organic limeade apple cider vinegar drink, limeade
B NOVA 1
Apple cinnamon apple cider vinegar drink, apple cinnamon
B NOVA 1
Soda
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
Gluten free ginger spice apple cider vinegar drink, ginger spice
B NOVA 1
Publix, ginger ale, ginger
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
Soda
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
Soda
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
Soda
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
Tropical punch natural flavored drink
E NOVA 4
Publix, flavored soda, orange
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
100% juice
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 1