Barcode: 8001160004015
Pepsi MAX zero zucchero
by Pepsi-Cola
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
Available in
italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 0.6 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.2 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Acqua, anidride carbonica, colorante: E150d, edulcoranti: aspartame e acesulfame k, acidificanti: acido ortofosforico e acido citrico, correttore di acidità: citrati di sodio, aromi (contiene caffeina). Contiene una fonte di fenilalanina.
Additives
e150d
e290
e330
e331
e338
e950
e951
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Goji-berry & Green Tea
Mangajo
D NOVA 4
Grenade & Green Tea
Mangajo
D NOVA 4
Mango juice nectar
Folkington's
E NOVA 1
Cloudy Apple Juice 12 x 250ML
Folkingtons
E
Chocolush!
Shaken Udder
D NOVA 4
Vanillalicious!
Shaken udder
C NOVA 4
spring water sparkling
Harrogate
Yuzu & Lemon
Mangajo
D NOVA 4
Baie d'Acai & Thé Vert
Mangajo
C NOVA 4
Harrogate Spa Water Still Spring Water
Harrogate Spring Water
A NOVA 1
Whiskey - Jim Beam - Honey
Jim Beam
Lemon & Green Tea
Mangajo
C NOVA 4