Barcode: 3564700030288
Pom'lisse Cubes Rustic
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
snacks
cereals and potatoes
salty snacks
appetizers
chips and fries
frozen foods
crisps
potato crisps
prepared potatoes
fried potato cubes
frozen fried potatoes
potatoes
frozen fried potato cubes
frozen cooked pre fried potato cubes
frozen pre fried potato cubes
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 145.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 23.1 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 2.6 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Pommes de terre 92 %, huile de tournesol 4 %, farine de BLE, sel, stabilisant : E450.
Allergens
gluten
Additives
e450
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Corn flakes
Eroski
D NOVA 4
Eroski Spaguetti integrales
Eroski
A
Tortitas de arroz integral con chocolate negro y naranja
Eroski
E NOVA 3
Pan de molde con cereales y semillas
Eroski
B NOVA 4
Tortitas de arroz integral, trigo sarraceno, quinoa y lino
Eroski
A NOVA 3
Copos de maíz
Eroski
C NOVA 4
Copos de arroz, trigo integral y cebada
Eroski
C NOVA 4
Stevia 0%
Eroski
A NOVA 4
Almohadillas crujientes
Eroski
B NOVA 3
Zumo de melocoton sin azucares
Eroski
D NOVA 4
Cereales rellenos de cacao con avellanas sin gluten
Eroski
D NOVA 4
Pimiento rojo corte dados
Eroski
B NOVA 3