Barcode: 4000522065002
Pombär Ketchup
by funny-frisch
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
de 180 037
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 508.0 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| of which saturated | 2.4 g |
| Carbohydrates | 62.0 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
potato powder (30%), sunflower oil, potato starch, modified starch (tapioca, potato), sugar, salt jodé (salt, potassium iodide), salt, yeast extract, onion powder, emulsifier (lecithines soya), tomato powder, spice, natural flavor, garlic powder, acidifier (citric acid), caror (a ketchud
Additives
e14xx
e330
potassium iodide
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Rostïs façon montagnard
Pur Régal
D NOVA 4
Pain de mie extra-moelleux Mannapain
Mannapain
C NOVA 4
Nouilles à la chinoise
Asia Green Garden
B NOVA 4
Huile de sésame
Asia Green Garden
C NOVA 2
Pain Sandwich, Complet (Extra Moelleux) 14 Maxi Tranches
Aldi, Mannapain
C NOVA 4
4 demi baguettes précuites
Mannapain
C NOVA 3
Haricots Rouges
Fleurs des Champs
B NOVA 4
Pain Ciabatta
Sans marque
C NOVA 4
3 pains hamburgers XXL
Mannapain
D NOVA 4
Pâté en croûte aux morilles
Générations Gourmets
D NOVA 4
Bouchées arachides amandes et canneberge
Aldi, Simplement Bon et Bio
E NOVA 3
10 pains au chocolat
Les Pâtissades
E NOVA 4