Barcode: 9000159713401
Pombären
by Kelly‘s
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
Categories
Available in
austria, bosnia and herzegovina, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 513.0 kcal |
| Fat | 28.0 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 61.0 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 4.9 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Kartoffelpulver (47%), pflanzliche Öle (Sonnenblume, Raps in veränderlichen Gewichtsanteilen), Stärke, Maisdextrin, Zucker, jodiertes Salz (Salz, Kaliumjodat), Emulgator (Mono - und Diglyceride von Speisefettsäuren), Salz, Hefeextrakt, Säuerungsmittel (Milchsäure, citonensäure), Paprikapulver.
Additives
e270
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Instant honey ginger tea with lemon
E
Raspberries
naturipe
A NOVA 1
Extra virgin olive oil, chili pepper
C NOVA 2
Strawberry traditional fruit spread
D NOVA 4
Blackberries
Kroger
NOVA 1
Organic hemp seeds
Navitas
A
Extra virgin olive oil, pesto
C NOVA 4
Riesling Preserves
Blz
D NOVA 4
Grapes And Blueberry
Naturipe
A NOVA 1
Morning Blend
Naturipe
A NOVA 1
Confiture de mangue
Aunt Berta’s
D NOVA 4
Superfood+ Trail Mix
Navitas Organics
D NOVA 1