Barcode: 0047495710045
Pomegranate Fig Bar
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 368.0 kcal |
| Fat | 10.5 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 68.4 g |
| of which sugars | 31.6 g |
| Fiber | 5.3 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
SMART FLOUR (TAPIOCA FLOUR, TEFF FLOUR, SORGHUM FLOUR, AMARANTH FLOUR), FIG PASTE, DRIED CANE SYRUP, BROWN RICE SYRUP, CANOLA OIL, ROLLED OATS, DATE PASTE, 100% POMEGRANATE, FLAX SEED, NATURAL FLAVOR, CITRUS FLOUR (CITRUS FIBER, GUAR GUM), SEA SLAT, OAT FIBER CITRIC ACID, BAKING SODA.
Additives
e330
e412
e500
e500ii
Related Products in Undefined
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4