Barcode: 3564700634004
Pomlisse
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
made in france
with sunflower oil
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 535.0 kcal |
| Fat | 33.0 g |
| of which saturated | 2.7 g |
| Carbohydrates | 51.0 g |
| of which sugars | 3.2 g |
| Fiber | 4.1 g |
| Proteins | 6.4 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
Pommes de terre 58%, huile de tournesol 34%, assaisonnement saveur wasabi (maltodextrine ; farine de blé ; sel ; arôme ; sucre ; oignon déshydraté ; acidifiant : acide citrique ; wasabi en poudre ; colorants : curcumine, E133), sel. Traces de lait et de moutarde.
Additives
e100
e133
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic mushrooms pieces and stems
Giorgio
A NOVA 3
Mushrooms pieces & stems
Giorgio
A NOVA 3
Pieces & Stems Mushrooms
Giorgio
A NOVA 3
Whole sliced mushrooms
A NOVA 3
Sliced buttons mushrooms
A NOVA 3
Organic sliced mushrooms
Giorgio
A NOVA 3
Chunky portabella mushrooms
Giorgio
A NOVA 3
Mushrooms pieces & stems
A NOVA 1
Diced medley mushrooms
A NOVA 3
Licuado, fruit and grain smoothie, strawberry
E NOVA 4
Buttons mushrooms
A NOVA 3
Lehigh Valley Dairy Farms, Juice, Orange
Dean Foods Company
C NOVA 1