Barcode: 3273221121121
Pomme & Canelle
by Sojade
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 81.0 kcal |
| Fat | 2.7 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 9.6 g |
| of which sugars | 8.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Jus de _soja_ 79% (eau, graines de _soja_ 11.9%), sucre de canne, cubes et purée de pommes 10%, amidon de tapioca, cannelle 1.4%, arôme naturel de pommes, pectine, farine de graines de caroube, ferment sélectionnés
Allergens
soybeans
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic Farfalle
Justare Vita
A NOVA 1
Oats & Plenty Apple & Cinnamon
Oats & Plenty
A NOVA 4
Organic traditional bronze cut macaroni product
A NOVA 1
Cooking Spray
Naturally
B NOVA 4
Olive oil cooking spray
Clover Valley
B NOVA 4
Organic traditional bronze cut whole wheat macaroni product, penne rigate
A NOVA 1
Organic rigatoni macaroni product
A NOVA 1
Mashed Potatoes
Mrs. Grissom's Select
C NOVA 4
Organic whole wheat macaroni product
A NOVA 1
Organic traditional bronze cut macaroni product, conchiglie
A NOVA 1
Organic Spaghetti
Justare Vita
A NOVA 1
Crispy, Sweetened, Whole Wheat & Rice Cereal
Ralston Foods Sales Inc
D NOVA 4