Barcode: 3021760291085
Pomme Coing
by Materne
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
sustainable
sustainable fishery
no preservatives
apples from france
made in france
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
responsible aquaculture
responsible aquaculture asc
sustainable seafood msc
eu eco label
forest stewardship council 100 percent
vergers ecoresponsables
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 57.0 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 9.4 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Pomme origine France 64,9 %, coing 35,0 %, jus de citron concentré, antioxydant : acide ascorbique.
Additives
e300
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Crunchy Nut Peanut Butter
Kellogg's
C NOVA 4
Inspired to cook Hot Chilli Con Carne Spice Mix
Sainsbury’s
NOVA 4
Coconut Milk
TCC
E NOVA 1
Fusions Watermelon flavour Papaya
D NOVA 4
Kosher Dill Spears
Claussen
D NOVA 4
Nabisco, nilla pie crust
E NOVA 4
Sesame grissini breadsticks
Sainsbury's
NOVA 3
Kosher Dill Wholes
claussen
D NOVA 4
Green pigeon peas
Facundo
A NOVA 3
Chaokoh, young sweet corn (cut) in brine
Chaokoh, Theppadungporn Coconut Co. Ltd.
C NOVA 3
Tomato, cherry
Sainsbury's
A NOVA 1
Frejol negro
Facundo
A NOVA 3