Barcode: 7613312149515
Pure nocciola piemonte
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
no colorings
no flavors
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 21.0 g |
| of which sugars | 21.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
crème 46%, lait entier 30%, sucre, noisettes 4,5%, jaune d’œuf (d'élevage en plein air).
Allergens
eggs
milk
nuts
Related Products in Desserts
Moose Tracks
Kawartha Dairy
C NOVA 4
Supremely Rich Chocolate Extra Creamy Ice Cream
Western Family
D NOVA 3
Coconut Ice Cream
Kawartha Dairy
C NOVA 4
Vanilla Bean Ice Cream
Organic Meadow
C NOVA 4
Pre-marked Nanaimo Bars
Farmer's Market
E NOVA 4
Trader joes ube ice cream
Trader Joes
D NOVA 4
Divine Salted Caramel Extra Creamy Ice Cream
Western Family
D NOVA 4
Moose Tracks
Kawartha
C NOVA 4
Rich Coffee Toffee Drizzle Extra Creamy Ice Cream
Western Family
D NOVA 4
Lemon Dessert Squares
Farmer's Market
E NOVA 4
Heavenly Dulce de Leche Extra Creamy Ice Cream
Western Family
D NOVA 4
Luscious Vanilla Bean Extra Creamy Ice Cream
Western Family
D NOVA 4