Barcode: 6924743921955
Pure Tomato Flavor
by Lay's
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 540.0 kcal |
| Fat | 33.3 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 54.7 g |
| of which sugars | 6.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.7 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Kartoffel 92%, Palmöl, Tomatengewürz 4% (Zucker, Maltodextrin) Tomatenpulver, Salz, kristalline Fructose, Zwiebelpulver, Knoblauchpulver, Sojasaucenpulver (gebraute Sojasauce (einschließlich Weizen und Sojabohnen), Salz, Maltodextrin, Geschmacksverstärker (E621, E635, E639, E364ii), Farbe (E150a), Hefeextrakt, Lebensmittelgeschmack, Säureregulator (E296, E330), Antibackmittel (E551), weißes Essigpulver (Essig, Maltodextrin, Zucker, Salz, Stärke), Süßstoff (E960, E961 E951)),Milchpulver. Achtung: Dieses Produkt enthält Aspartam (Quelle der Phenylalanin). Allergene: Kann Spuren von SOJA , WEIZEN und MILCH enthalten.
Additives
e150a
e296
e330
e369
e551
e621
e635
e951
e960
e961
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Petite diced tomatoes with garlic & olive oil, garlic & olive oil
A NOVA 3
Shoestring beets
A NOVA 3
Sliced pickled beets
C NOVA 4
Unsweetened original coconutmilk, unsweetened
C NOVA 4
Original coconutmilk, original
C NOVA 4
Petite diced tomatoes with chipotle peppers, chipotle peppers
B NOVA 4
Sliced bamboo shoots
A NOVA 1
Petite young sweet peas
A NOVA 3
Diced beets
A NOVA 3
Vegetable Oil Cooking Spray
Food Club
B NOVA 4
Bean sprouts
Food Club
A NOVA 3
Whole pickled beets
C NOVA 4