Barcode: 3560071490379
Purée
by Carrefour
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
france, italy, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 368.0 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 72.0 g |
| of which sugars | 4.6 g |
| Fiber | 6.5 g |
| Proteins | 9.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Pommes de terre 89%, _lait_ entier en poudre 10%, émulsifiant : mono-et diglycérides d'acides gras, curcuma en poudre, antioxydant : extraits de romarin.
Allergens
milk
Additives
e392
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Beurre de cacahuetes
PrimaVika
Eco-Score E
Voordeelbroodjes
JUMBO
A NOVA 4
Cuisine Soja
Sojasun
C NOVA 4 Eco-Score B
Feijão Carioca Tipo 1 Pantera Premium Pacote 1kg
Carioca
A NOVA 1
Backkartoffel
Popp Feinkost
A NOVA 4 Eco-Score D
GOLDEN SYRUP FLAVOUR HOT OAT CEREAL WITH SOY PROTEIN
QUAKER
D NOVA 4 Eco-Score C
Oishi Potato Fries Plain
Oishi
E NOVA 4 Eco-Score B
My Veggie Grill- & Pfannentofu Teriyaki
Edeka
E NOVA 3 Eco-Score A
Pain pita 10 pieces
Boni Selection
C NOVA 4 Eco-Score A
multifruits 100%
carrefour
C NOVA 1 Eco-Score C
Oishi Grab Nuts Almonds & Cashews Mixed Nut Clusters
Oishi
E NOVA 4
Heidelbeer Marmelade
Maribel
D Eco-Score B