Barcode: 3760381261526
Puree à la forestière
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.0 kcal |
| Fat | 0.9 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 13.0 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
INGRÉDIENTS DE LA PURÉE EN FLOCONS AUX CHAMPIGNONS : pomme de terre (90,5%), brisures de champignons déshydratés (cèpes et bolets) (3,1%), sel (3%), BEURRE de cuisine (LAIT), ail, poivre, arôme naturel, curcuma, antioxydant: extrait de romarin, émulsifiant : mono - et diglycérides d'acides gras (origine végétale)
Allergens
milk
Additives
e392
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cranberry pomegranate juice
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
D NOVA 4
Apple juice
Ocean Spray
C NOVA 1
Cran x Cherry, Cranberry Cherry Flavored Juice Drink
Ocean Spray Cranberries
E NOVA 4
No sugar added cranberry concord grape juice
Ocean Spray
D NOVA 4
Cranberry strawberry flavored juice drink from concentrate, cran-strawberry
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
E NOVA 4
Ruby red grapefruit juice no sugar added
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
C NOVA 4
Cocktail aux canneberges
Ocean Spray
E NOVA 3
Ocean spray, 100% juice, cranberry, blueberry, blackberry
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
D NOVA 4
100% Juice, White Grapefruit
Ocean Spray,Ocean Spray Cranberries Inc.
B NOVA 1
Cranberry Juice Drink With 2 Other Juices, From
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
D NOVA 4
Cranberry juice
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
D NOVA 4
Cranberry Juice Drink
Ocean Spray
D NOVA 4