Barcode: 0661475202049
Puree bio
by Bioitalia
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
organic
canada organic
no additives
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 70.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 17.0 g |
| of which sugars | 15.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
APPLE* (70%), STRAWBERRY* (20%), BANANA* (10%). *ORGANIC
Related Products in Fruit Puree
Banana Apple Blueberry
Earth's Best
B NOVA 1
No Sugar Added Applesauce Mango Peach
MOTT'S
A NOVA 4
Kids Squeezy Fruit Gel Apple
TASTELLI
B NOVA 4
Organic Immunity Blend Pineapple, Banana & Dragon Fruit
Once Upon A Farm
A NOVA 1
Classic Apple Sauce
Kroger
NOVA 1
Apple Sauce + probiotics
North Coast
NOVA 4
Iron & Zinc
Beech-Nut
A NOVA 1
unsweetened apple fruit purée pouches
Good & Gather
A NOVA 1
Fruit & Yogurt Very Berry
Gerber
NOVA 4
Apple Sauce + probiotics strawberry
North Coast Organic
NOVA 4
No Sugar Added Applesauce Strawberry
Mott's
NOVA 4
Brain Squeezers
BRAINIAC
A NOVA 4