Barcode: 3596710337712
Purée Brocolis
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
green dot
in braille
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 93.0 kcal |
| Fat | 5.8 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Brocoli** 48%, eau, crème fraîche* 16% (contient lait), flocons de pomme de terre déshydratés* (pomme de terre**, extrait de romarin**), persil*, sel, ail déshydraté, huile de tournesol *, poivre**
Additives
e392
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Schiffsbrot
Torquato
D NOVA 3
Maiz Morado, Purple Hominy
El Gallito
B NOVA 3
Payday, 1.85 oz
Hershey's
NOVA 4
Roasted & Salted Virginia Peanuts
Diamond Foods Inc.
E NOVA 3
Caribbean Rhythms Juice, Tropical Mango
Best Health Beverages
E NOVA 4
Whole kernel sweet corn
C NOVA 3
Trader joe's, mini pita pockets, wheat
Trader Joe's
B NOVA 4
Toasted Marcona Almonds
Marks And Spencer
C
D' Sabor, Aloe Vera Juice Drink, Pineapple
Diaz Foods
E NOVA 4
Natural aloe vera juice drink
Diaz Foods
E NOVA 4
Sourdough Sliced Bread
Trader Joe's
NOVA 4
Prenium CTC leaf black tea
Madupatty
NOVA 1