Barcode: 5060660896134
Purition vegan vanilla
by Purition
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
vegan
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 481.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 8.0 g |
| Carbohydrates | 9.8 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Fiber | 15.4 g |
| Proteins | 41.6 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
INGREDIENTS Wholefood Blend (Golden Flaxseed, Sunflower Kernels, Almonds, Coconut, Salvia Hispanica (Chia), Pumpkin Seeds, Sesame Seeds), Protein Blend (Pea Protein Isolate, Fava Bean Isolate, Fava Bean Concentrate), Nutritional Yeast, Psyllium Husk, Apple Pectin, Ground Vanilla Pods (1%), Natural Flavouring, Sweetener: Steviol Glycosides (Stevia). Allergy Advice:
Additives
e440
e960
Related Products in Dietary Supplements
ENERGY* - GEL ENERGISANT POIREfruits 50% - vitamines C et B1
Auchan, Santé
NOVA 4
EAT'N MOVEENERGY* PÂTE DE FRUITS FRUITS ROUGES Pâte de fruits - fruits rouges.
Auchan, Santé
NOVA 4
Muscle gainer
Decathlon
NOVA 4
Eat'N Move Passion Fruit Boisson Isotonique
Auchan, Santé
NOVA 4
HYDRATE* - Boisson isotonique goût citron
Auchan, Santé
NOVA 4
Barre salée cajou tomates paprika
Auchan, Santé
NOVA 4
Jus d'Argousier bio
Weleda
NOVA 1
Protein bar
GO Sport
NOVA 4
isolate whey protein caramel flavour
Decathlon
NOVA 4
ENERGY* - GEL ENERGISANT FRAISE POMMEfruits 50% - vitamines C et B1
Auchan, Santé
NOVA 4
Barre salée cajou herbes de provence
Auchan, Santé
NOVA 4
Vegan Protein
Decathlon
NOVA 4