Barcode: 0866212000029
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 224.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 36.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 4.1 g |
| Proteins | 12.2 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Water, non-gmo purple corn flour, organic white corn flour, wheat gluten, sea salt, baking powder (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, corn starch, monocalcium phosphate), citric acid, non-gmo cultured corn syrup solids, guar gum, yeast.
Additives
e330
e341
e341i
e412
e450
e450i
e500
e500ii
Related Products in Mexican Dinner Mixes
Crunchy taco shells
D NOVA 3
Corn Tortillas
Diana's
B NOVA 4
Baja cafe burrito size flour tortillas
Reser's
D NOVA 4
La preferida, flour tortillas
La Preferida
D NOVA 4
Soft taco flour tortillas
Harris Teeter
D NOVA 4
Corn Tortillas
Diana's
C NOVA 4
Flour Tortillas
La La's
D NOVA 4
Flour large burrito tortillas
Harris Teeter
D NOVA 4
Lahvash Roll-Ups - Traditional
Brooklyn Bred - Damascus Bakery
B NOVA 4
Mexican Style Seasoning
Bloner's Fiesta Brand
E NOVA 4
Arizona, Tortillas
La La's
E NOVA 4
White corn tortillas, white
Arizona
A NOVA 4