Barcode: 0850451008366
Purple Rice
Labels
no gluten
kosher
no gmos
certified gluten free
non gmo project
whole grain
made in usa
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 311.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 4.4 g |
| Proteins | 13.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Aromatic Purple Rice
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Premium light red kidney beans
A NOVA 4
Premium blackeye peas
A NOVA 4
100% grapefruit juice from concentrate with added ingredient
D NOVA 1
Unsweetened orange juice from concentrate
E NOVA 1
Mexican style premium chili beans, mexican style
A NOVA 4
Premium pinto beans
A NOVA 4
Premium garbanzo beans
A NOVA 3
Premium dark red kidney beans
B NOVA 4
Premium black beans
A NOVA 4
Premium great northern beans
A NOVA 4
100% tomato juice from concentrate with added ingredients
B NOVA 3
Premium red beans
A NOVA 4