Barcode: 20216481
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 190.0 kcal |
| Fat | 13.0 g |
| of which saturated | 4.3 g |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 17.0 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
96 % Putenfleisch, Speisesalz, Gewürze, Dextrose, Knoblauch, Konservierungsstoff: Natriumnitrit; Stabilisator: Diphosphate; Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure; Zucker, Aroma, Gewürzextrakte, Schafsaitling, Buchenholzrauch.
Additives
e250
e300
e450
Related Products in Meats And Their Products
2 Golden Breaded Turkey Escalopes
Bernard Mathews
B NOVA 4
Wafer Thin Turkey Ham
D NOVA 4
chicken breast slices
Bernard Matthews
B NOVA 4
Turkey breast
B NOVA 4
Turkey Breast Chunks
Bernard Matthews
NOVA 4
Turkey Dinosaurs
Bernard Matthews
C NOVA 4
Schinken (Katen-) Würfel
The Family Butchers Germany
E NOVA 4
Golden breaded turkey steaks
Bernard Matthews
C NOVA 4
Mini kievs
bernard Matthews
B NOVA 4
Turkey ham
Tesco
D NOVA 4
Chicken Breast Chunks
Bernard Matthews
A NOVA 4
Unicorns
bernard Matthews
B NOVA 4