Barcode: 4316268354233
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 90.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 7.3 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
39 % Kartoffeln (enthält Sulfit), 18 % flüssiggewürzte Putenmedaillons gegart (Putenfleisch, Wasser, Speisesalz), Wasser, 8,5 % Pariser Karotten, 5,1 % Erbsen, 3,5 % Zwiebeln, Sahne, Sonnenblumenöl, Rapsöl, Speisesalz, Weizenmehl, modifizierte Stärke, Emulgator: Mono - und Diglyceride von Speisefettsäuren; Verdickungsmittel: Guarkernmehl, Natrium-Carboxymethylcellulose; Magermilchpulver, Dextrose, Glukosesirup, Milcheiweiß, Hühnereieiweiß, Gewürze (enthålt Sellerie, Senf).
Allergens
eggs
gluten
milk
mustard
Additives
e14xx
e412
e466
e471
Related Products in Meats And Their Products
Veggie burgers, chipotle black bean
A NOVA 4
jambon blanc
madrange
NOVA 3
Mushroom lover's burgers
A NOVA 4
Morning star farms, roasted garlic & quinoa veggie burger
A NOVA 4
Big franks
A NOVA 4
Savory grilled prime veggie-style burgers, savory grilled prime
B NOVA 4
Veggie burgers
A NOVA 4
Morning star farms, tomato & basil pizza burger, veggie burger
A NOVA 4
12% Fat Beef Mince
Sainsbury's
C NOVA 1
EN RULES R TABLE MANNERS i use 5% FAT During Cooki
Sainsbury's
Meat lovers vegan burgers
C NOVA 4
Organic veggie burgers
A NOVA 4