Barcode: 4104420044944
Puten wurstchen
by Alnatura
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
bio 7 initiative
eg öko verordnung
biokreis
de oko 003
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 248.0 kcal |
| Fat | 22.3 g |
| of which saturated | 11.1 g |
| Carbohydrates | 1.0 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 1.0 g |
| Proteins | 10.6 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Putenfleisch 50%, Wasser, Putenfett 13%, Geflügelhaut 12% (Pute 50%, Hähnchen 50%), Speisesalz, Gewürze (Weißer Pfeffer, Koriander, Ingwer, Knoblauch, Paprika, Zwiebeln), Stabilisator: Natriumcitrat, Natursaitling, Buchenholzrauch
Related Products in Meats And Their Products
Jambon Bodega supérieur
Tello
E NOVA 4
Jamón cocido extra duroc
Frial
C NOVA 4
Preparado de carne burguer meat de vacuno
consum
D NOVA 4
Pechuga de pavo 90% carne
Consum
C NOVA 4
Jamon Cocido Extra Finas Lonchas
Consum
C NOVA 4
Mortadela con aceitunas
Consum
E NOVA 4
Albondigas rebozadas
Consum
D NOVA 4
Chorizo Dulce Extra
Consum
E NOVA 3
Jamón cocido extra braseado
Consum
C NOVA 4
Fiambres sanwich
Consum
C NOVA 4
San Jacobo
Consum
D NOVA 4
jamó serrano hembra
Consum
E NOVA 3