Barcode: 4000582189892
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 98.0 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 20.4 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
82% Putenbrustfilet, 14% Geflügelbouillon (Wasser, Putenhaut, Putenfleisch, Salz, Maisstärke, Zucker, Zwiebelsaftkonzentrat, Karottensaftkonzentrat), Salz, Dextrose, Gewürzextrakte, Konservierungsstoffe: Natriumacetate und Natriumnitrit, Stabilisator: Triphosphate, Antioxidationsmittel: Natriumascorbat.
Additives
e250
e262
e301
e451
Related Products in Meats And Their Products
Restaurant style steak eater's burgers
D NOVA 1
Chicken breasts
A NOVA 3
Breakfast sausage
E NOVA 4
Italian sausage
E NOVA 4
Natural casing franks with beef & pork
E NOVA 4
Beef franks
E NOVA 4
Premium angus beef, asiago cheese sun-dried tomato burgers
D NOVA 4
Italian sausage
E NOVA 4
Beef smoked sausage
E NOVA 4
Great grillsby beef patties
D NOVA 4
Turkey Bacon, Wood Smoked
Big Y, Big Y Foods Inc.
B NOVA 3
Italian sausage
E NOVA 4