Barcode: 4104420045224
Putenbrust gegart
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
bio 7 initiative
eg öko verordnung
biokreis
de oko 034
bio label german
Categories
Available in
germany, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 103.0 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 23.0 g |
| Salt | 2.6 g |
Ingredients
Putenbrust* 97 %, Speisesalz, Konservierungsstoff: Natriumnitrit, Stabilisator: Natriumcitrat, Buchenholzrauch *aus biologischer Landwirtschaft
Additives
e250
Related Products in Meats And Their Products
Hickory smoked honey turkey breast, hickory smoked honey
D NOVA 3
Cracked pepper turkey breast
B NOVA 4
Fit&Active, Fully Cooked Smoked & Cured Turkey Bacon
Jennie-O Turkey Store Inc.
D NOVA 4
Turkey Breast, Sweet Maple
Hy-Vee
D NOVA 4
Oven roasted turkey breast, oven roasted
B NOVA 4
Schnucks, premium turkey breast, honey roasted, mesquite smoked
Schnucks, Jennie-O Turkey Store Inc.
C NOVA 4
Honey smoked pepper turkey breast, honey smoked pepper
B NOVA 3
Deli meats & cheeses turkey breast
D NOVA 4
Jennie-o, uncured turkey bacon, smoke
Jennie-O
D NOVA 4
Oven roasted turkey breast
D NOVA 3
Turkey breast
C NOVA 4
Sweet maple turkey breast, sweet maple
D NOVA 4