Barcode: 4061458264587
Putenbrust mit Honig
by Güldenhof
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
qs certification mark
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 114.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 22.0 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Putenfleisch ,jodiertes Nitrit - pökelsalz (Speisesalz, Konservierungs stoff: Natriumnitrit; Kaliumjodat), Honigpulver , Traubenzucker, Säure - regulatoren: Kaliumlactat, Kaliumacetat; Gewürze (Lauch, Schalotte, Zwiebel), Stabilisator: Triphosphate; Antioxidationsmittel: Natriumascorbat; Rapsöl.
Additives
e250
e261
e301
e451
Related Products in Meats And Their Products
Salchichas frankfurt cocidas y ahumadas de cerdo
Michael Schara
D NOVA 4
Pikante salchichas cocidas y ahumadas de cerdo
Schara
D NOVA 4
Artesano salchichas frankfurt cocidas y ahumadas
Schara
E NOVA 3
Salchichas
Schara
E NOVA 4
Iberico Shoulder Ham
Cinco Jotas
E
Albóndigas de pollo con champiñón en salsa de hongos
Mamía
C NOVA 4
Bacon
Schara
D NOVA 4
Chili con carne
Carretilla
B NOVA 4
Albóndigas jardinera
Carretilla
D NOVA 4
Cinco jotas pure iberco breed acorn fed pork shoulder ham
NOVA 3
Albóndigas de pollo
Carretilla
C NOVA 3
Ternera a la jardinera
Carretilla
C NOVA 4