Barcode: 4003171002992
Putenbrust, Natur
by Gutfried
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
france, germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 96.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 19.0 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Putenbrustfleisch 85%, Geflůgel - Bouillon 12% (Trinkwasser, Putenfleisch, Hähnchenfleisch), Speisesalz, Dextrose, Stabilisator: Triphosphate; Antioxidationsmittel: Natriumascorbat; Konservierungsstoff: Natriumnitrit; Buchenholzrauch. Kann Spuren von Sellerie und Senf enthalten. Unter Schutzatmosphäre verpackt.
Additives
e250
e301
e451
Related Products in Meats And Their Products
Seasoned angus & beef patties
D NOVA 1
British Chicken Breast Fillets
Aldi
A NOVA 1
Applewood Smoked Bacon
Master Cut
E NOVA 4
Bbq Pork Rib
Mom's
D NOVA 4
100% ground chunk patties
Wow! Burgers
A
sliced Rosemary ham
Trader Joe's
D NOVA 4
Ground Turkey
Innerprise Software Inc.
NOVA 1
Prosciutto
Trader Joe's
D NOVA 3
100% ground chuck patties
Certified Hereford Beef
A
So1 os single plant based patty uncut burger
B NOVA 4
Bouchées de Poulet à la Mexicaine
Marks & Spencer
A NOVA 4
Chicken Tikka Masala
Trader Joe's
B NOVA 4