Barcode: 26193137
Putenbrustfilet
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 104.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 0.6 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 21.0 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
Putenfleisch, jodiertes Speisesalz (Speisesalz, Kaliumjodat), Konservierungsstoff (Natriumnitrit), Glukosesirup, Dextrose, Stabilisatoren (Natriumcitrate, Diphosphate), Säuerungsmittel (Citronensäure), Gewürze, Antioxidationsmittel (Natriumascorbat).
Additives
e250
e301
e330
e331
e450
Related Products in Meats And Their Products
Sliced Uncured Smoked Ham
Greenfield Natural Meat Co
D NOVA 3
Organic Uncured Black Forest Ham
Trader Joe's
C NOVA 3
Organic Hickory Smoked Turkey Breast
Trader Joe's
NOVA 3
Uncured Smoked Ham
Greenfield Natural Meat Co.
D NOVA 3
Uncured Bacon
Maple Leaf
E NOVA 3
Uncooked, Lean Turkey Burgers, 🇨🇦 Keep Frozen
Western Family 🇨🇦
A NOVA 3
No sugar thick cut smoked uncured bacon
Greenfield
E NOVA 3
BBQ Chicken Wings
Saha
C NOVA 4
Applewood Smoked Uncured Bacon
Greenfield Natural Meat Co.
E NOVA 3
Uncured Bacon
Greenfield Natural Meat Co
E NOVA 3
Filet-o-fish
Mcdonald's
E
Greenfield natural meat co, uncured smoked pork hot dogs
Greenfield Natural Meat Co
E NOVA 4