Barcode: 4000503212005
Putenfleisch
by Meica
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
no colorings
no flavour enhancer
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 121.0 kcal |
| Fat | 3.0 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 23.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Putenfleisch 90 %, Trinkwasser, Rindergelatine, Speisesalz, Konservierungsstoff: Natriumnitrit, Gewürze, Gewürzextrakte
Additives
e250
Related Products in Meats And Their Products
Rillettes Pur Canard, Le Pot De 180g
Comte de la Seynie
D NOVA 4
Terrine de cerf à l'Armagnac
Délices d'Avent
D NOVA 4
Ravioli pur boeuf
Danival
C NOVA 3
Pinchos de conejo
BonÀrea
A NOVA 3
Confit de canard 4 cuisses
Maison Monfort, Montfort
D NOVA 3
Magret de canard
Maison Montfort
D NOVA 3
Ravioli Boeuf +
Danival
C NOVA 3
Confit de porc façon Anchaud 750g
Larédi
D NOVA 4
Cotelette d'agneau
D NOVA 1
Terrine de campagne à l'ancienne
Comte de la Seynie
E NOVA 4
Terrine de Campagne à l'Ancienne
Délices d'Avent
E NOVA 4
Comte De La Seynie Cassoulets Confit Canard 2X750G
Comte de la seynie
C NOVA 4