Barcode: 20236076
Putenhackfleisch
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gmos
ohne gentechnik
fleisch
geflügel
lebensmittel
rohes fleisch
rohes truthahnfleisch
truthähne
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 159.0 kcal |
| Fat | 9.8 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 0.7 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 17.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Salz,E300,E301,Gewürz,Putenfleisch,Gewürzextrakt
Additives
e300
e301
Related Products in Meats And Their Products
Chorizo
E NOVA 4
Uncured fennel salami
E NOVA 4
Duke's original recipe shorty smoked sausages
E NOVA 4
Chorizo & lime smoked shorty sausages, chorizo & lime
E NOVA 4
97% lean 100% grass fed ground beef
A NOVA 1
Uncured hot soppressata
E NOVA 4
Wagyu beef burgers
D
Prosciutto & mozzarella rotolo
E NOVA 3
Hatch Green Chile Shorty Smoked Sausages & Asiago
E NOVA 4
100% grass fed ribeye steak
D NOVA 1
Uncured mortadella
E NOVA 3
Uncured roasted porchetta roasted pork loin wrapped in pancetta
D NOVA 4