Barcode: 2859574002075
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 118.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 0.1 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 27.1 g |
| Salt | 5.9 g |
Ingredients
Putenfleisch (98%), jodiertes Nitritpökelsalz (Speisesalz, Kaliumjodat, Konservierungsstoff: E250), Glucosesirup, Antioxidationsmittel: E301; Gewürzextrakte. Rauch
Additives
e250
e301
Related Products in Meats And Their Products
Smoked Sausage
Houston
E NOVA 4
Mexican style Chicken
Marks & Spencer
A NOVA 4
Pork & Beef Sausage
Road House
E NOVA 4
Hard Smoked Pork & Beef Sausage
Harley-Davidson
E NOVA 4
Smoked sausage hot links
Dickey's Barbecue Pit
E NOVA 4
Smoked Sausage
Houston
E NOVA 3
Pork & Beef Sausage
Road House
E NOVA 3
Chicken Breast
Eddy Foods
A NOVA 4
Chicken Sausage
Harley - Davidson Road House
D NOVA 4
Sausage
Whole Hog Cafe
E NOVA 3
Smoked Sausage
James'
D NOVA 4
Sicilian Inspired Chicken Sausage
Harley-Davidson Road House Customs
D NOVA 4