Barcode: 20884635
Puur Noir
by Fin Carré
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade cocoa
made in germany
pure cocoa butter
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 532.0 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| of which saturated | 20.2 g |
| Carbohydrates | 52.5 g |
| of which sugars | 48.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
sugar, cocoa paste, cocoa butter, concentrated butter (milk), emulsifier: lecithins (sunflower), natural vanilla aroma, dark chocolate: cocoa: 47% minimum,
Allergens
milk
Additives
e322
Related Products in Snacks
Filled Breakfast Biscuits Yoghurt & Berry
Asda
C NOVA 4
Vanilla Cheesecake
Tesco
E NOVA 4
Shortbread
Asda
E NOVA 4
Rich Tea Biscuit
Tesco
D NOVA 4
Fruit and seed mix
Asda
D NOVA 1
Mini frieda caterpillar cakes
Asda
E NOVA 4
Tesco Berry Strudel 600G
Tesco
C NOVA 4
Gouda & chorizo rollitos
Tesco
E NOVA 4
Beetroot crackers
Asda
D NOVA 3
Plant based chocolate brownie
Asda
E NOVA 4
Free from sticky ginger cake
Asda
E NOVA 4
Vegan Lemon Shortbread
Asda
E NOVA 4