Barcode: 5000169096741
Raw king prawns
by Waitrose
Labels
source of proteins
high proteins
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 101.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 20.6 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
King prawns (Penaeus vannamel) (crustaceans) (99%), salt
Allergens
crustaceans
Related Products in Seafood
51/60 ez peel shrimp
A NOVA 4
Ret Bag Ivp Tuna
Fshrmn wrf
A NOVA 1
Tilapia fillets
A
Chunk Light Tuna
Signature Select
B NOVA 3
Angler's Catch, Wild Caught Salmon Fillets
Winn-Dixie Stores Inc.
A NOVA 1
Ret Bag Ivp Snapper
Fshrmn wrf
A NOVA 1
Chunk Light Tuna in Water
Signature Select
A NOVA 3
Solid White Albacore Tuna In Water
Signature Select
A NOVA 4
Pink Salmon Fillets
Fisherman's Wharf
A NOVA 1
Extra large raw shrimp
B NOVA 4
Ret Bag Ivp Mahi
Fshrmn wrf
A
Flounder fillets
A NOVA 1