Barcode: 0709513000032
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 14.3 g |
| Carbohydrates | 10.7 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 17.9 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Cheddar cheese aged over 100 days (cultured unpasteurized milk, salt, enzymes), water, whey, cream, tomato flakes, basil, lactic acid.
Additives
e270
Related Products in Dairies
American pasteurized prepared cheese product singles
E NOVA 4
Singles american pasteurized prepared cheese
E NOVA 4
Deluxe pasteurized process american cheese
E NOVA 4
Longhorn style cheddar cheese
D NOVA 3
Cornish Cove Grated Cheddar Mature
M&S
D NOVA 3
Mild cheddar cheese
D NOVA 3
Cheddar cheese, cheddar
D NOVA 4
Singles american pasteurized prepared cheese product
E NOVA 4
Cheddar jack cheese, smoky chipotle
Sargento Tastings
D NOVA 4
Fancy shredded parmesan cheese
E NOVA 3
Extra sharp cheddar cheese
D NOVA 3
Four cheese mexican style blend
D NOVA 3