Barcode: 0728177030056
Raw Organic Rice Protein
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 13.3 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 80.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Enzymatically processed rice protein from certified organic, whole grain, sprouted brown rice; and certified organic vanilla flavor.
Related Products in Beverages
Premium Naturell
Förstina Sprudel
B NOVA 1
Edel Würzig (4.9%)
Holsten
NOVA 3
Vital tropic
Förstina Sprudel
D
Lassi Chai
Andechser Natur
E NOVA 4
3X energy
Kazaal Industrie
NOVA 4
Alnatura Klassik Classique Ohne Knoblauch Sans Ail
Alnatura
E NOVA 3
Kefir latte fermentato
Berchtesgadener Land
B NOVA 3
Johannisbeere
Hella
C NOVA 4
Andechser Natur Bio Kefir Mild Himbeere 1,5%, 500 g
Andechser natur
E
Edelherb Premium Pils Kulmbacher 0,5 L
Kulmbacher
NOVA 3
Vita Ace
Rhön Sprudel
E NOVA 4
Andechser Bio Trinkjoghurt Erdbeere
Andechser Natur
D NOVA 4