Barcode: 5060406462296
RAW SHIELD+
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
ireland, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 44.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 9.0 g |
| of which sugars | 8.5 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
pressed apples, pressed mandarins, crushed carrots, juicy orange, squeeze of lemon, chicory root fibre, dash of ginger, dash of turmeric, sprinkle of lemon balm, vitamin A, vitamin B1, vitamin B6, vitamin B12, vitamin C, vitamin D3
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Lemon & herb seasoned roasted gold potato blend, lemon & herb seasoned
C NOVA 4
Whole grain lightly salted rice cakes
Hy-Vee
B NOVA 3
Maple & Brown Sugar Instant Oatmeal
D NOVA 4
Hy vee one step sweetened corn cereal with peanut
E NOVA 4
Tasteeos, apple & cinnamon sweetened oat cereal
D NOVA 3
Herb & garlic seasoned roasted red potato blend, herb & garlic seasoned
Hy-Vee Select
C NOVA 4
Frosted bite size shredded wheat original lightly sweetened whole grain wheat cereal
B NOVA 4
One Step Toasted Wheat Cereal
Hyvee
C NOVA 3
Hy vee one step tasteeos
Hyvee
C NOVA 4
Baja roasted corn blend, baja roasted
C NOVA 4
Maple brown sugar frosted bite size shredded wheat lightly sweetened whole grain wheat cereal
B NOVA 4
Strawberry Cream Lightly Sweetened Whole Grain Wheat Cereal
Kellogg's
B NOVA 4