Barcode: 08343832
Raw tahini
by Ahva
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
low or no salt
no preservatives
no added salt
no cholesterol
raw sesame paste
Categories
Available in
israel
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 665.0 kcal |
| Fat | 60.0 g |
| of which saturated | 10.0 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 11.0 g |
| Proteins | 24.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
100% _sesame_
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Orange marmalade
D NOVA 4
Rouses markets cream style corn
C NOVA 4
Rouses markets whole kernel corn
B NOVA 3
French style green beans
A NOVA 3
Sweet peas
A NOVA 3
Double diced mixed vegetables
A NOVA 3
Segments light syrup
C NOVA 3
Rouses markets cut green beans
A NOVA 3
Canned Sliced Carrots
A NOVA 4
Tidbits pineapple juice from concentrate
B NOVA 1
Diced mixed fruit light syrup
B NOVA 4
Small sweet peas
A NOVA 3