Barcode: 4088600187563
Real Dairy Cream UHT
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
ireland, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 300.0 kcal |
| Fat | 27.5 g |
| of which saturated | 19.2 g |
| Carbohydrates | 10.8 g |
| of which sugars | 10.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
cream (90%) (milk), sugar (7%), emulsifier: mono - and diglycerides of fatty acids, stabiliser: carrageenan, flavouring, propellant gas: nitrous oxide
Allergens
milk
Additives
e407
e471
e942
Related Products in Dairies
old cheddar cheese
no name
D NOVA 4 Eco-Score D
COTTAGE CHEESE
good CULTURE
C NOVA 3 Eco-Score D
Frühlingsquark Aktiv
Milram
B NOVA 3
Parmigiano Reggiano PDO
Deluxe
D NOVA 3 Eco-Score C
Grated parmesan & romano cheeses
Stater Bros
E NOVA 3 Eco-Score D
Greek Style Fetta Cheese
EMPORIUM SELECTION
E NOVA 3 Eco-Score C
Сметана 15% жиру
Галичина
D Eco-Score B
KEFIR cultured lowfat milk STRAWBERRY BANANA
Lifeway
B NOVA 4 Eco-Score B
Light Cream Cheese
Great Value
D NOVA 4 Eco-Score D
Greek Yogurt Plain
Trader Joe’s
C NOVA 1 Eco-Score A
GREEK STYLE YOGURT NATURAL
LYTTOS
C NOVA 1 Eco-Score B
Butter with Canola Oil
Land O Lakes
E NOVA 2 Eco-Score E