Barcode: 0717544206736
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 1.7 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Egg white (99%), less than 1%: vegetable gums (xanthan gum, guar gum), color (includes beta carotene). vitamins and minerals: calcium phosphate, iron (ferric orthophosphate), vitamin e (alpha tocopheryl acetate), zinc sulfate, calcium pantothenate, vitamin a palmitate, vitamin b6 (pyridoxine hydrochloride), vitamin b2 (riboflavin), vitamin b1 (thiamine mononitrate), folic acid (a b vitamin), biotin, vitamin b12, vitamin d3.
Additives
e160a
e160ai
e412
e415
Related Products in Farming Products
Witte scharreleieren
AH
A NOVA 1 Eco-Score A
Eggs value size
compliments
A Eco-Score B
Eggs
Rick Yolk
NOVA 1 Eco-Score A
Blue & Brown Eggs with Rich Amber Yolks
heritage
A Eco-Score B
4 uova fresche
Alce nero
B NOVA 1
Free range British eggs
Tesco
A Eco-Score B
12 Gros Oeufs
Country Golden Yolks
Eco-Score A
Egg Whites
Blue Menu
NOVA 1 Eco-Score A
6 Gros Œufs
L'oeuf de nos villages
A NOVA 1
12 Large Fresh Eggs
Good & Gather
A NOVA 1 Eco-Score B
Cage Free Large Brown Eggs
H-E-B
A Eco-Score B
BRITISH GOLDEN YOLK FREE RANGE EGGS
Deluxe
NOVA 1 Eco-Score A