Barcode: 0070272002163
Real egg product
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
kosher
no cholesterol
orthodox union kosher
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.5 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.2 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.9 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Egg Whites (99%), Contains Less Than 1% of: Natural Flavor, Yeast Extract, Color (includes Beta Carotene), Spices, Salt, Onion Powder, Vegetable Gums (Xanthan Gum, Guar Gum). Vitamins and Minerals: Calcium (Sulfate), Iron (Ferric Phosphate), Vitamin E (Alpha Tocopherol Acetate), Zinc (Sulfate), Calcium Pantothenate, Vitamin B2 (Riboflavin), Vitamin B1 (Thiamine Mononitrate), Vitamin B6 (Pyridoxine Hydrochloride), Vitamin B12, Folic Acid, Vitamin D3, Biotin. CONTAINS: EGGS.
Allergens
eggs
Additives
e160a
e160ai
e412
e415
Related Products in Farming Products
Eggs
Puglisi Egg Farms
A NOVA 1
Gourmet deviled eggs
D NOVA 4
Large Fresh Eggs
Shaw's
B NOVA 1
Vegan egg
D NOVA 4
Egg protein pot
Sainsbury
A
Hard-boiled eggs
A NOVA 1
Hard-Boiled Eggs
A NOVA 1
Extra Large Eggs
Farm Crest Foods
B NOVA 1
Hard-boiled eggs
A NOVA 1
2 Scotch Eggs with outdoor bred pork
Sainsbury’s taste the difference
D NOVA 3
Deviled egg kit
C NOVA 4
12 Large Brown Eggs
Shaw's
B NOVA 1