Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 10.7 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Dip base (sour cream [cultured pasteurized grade a cream, nonfat milk, and enzyme], mayonnaise [canola oil, liquid eggs (whole eggs), water, white distilled vinegar, sugar, salt, lemon juice from concentrate, mustard spice, guar gum, xanthan gum), lemon juice concentrate, cultured grade a non-fat dry milk powder, grade a non-fat dry milk powder, maltodextrin, guar gum, xanthan gum), water chestnuts, spinach, vegetable soup mix (dehydrated vegetables (onions, carrots, tomatoes, celery root, leeks, cabbage, cauliflower, peas, potatoes], salt, potato starch, hydrolyzed corn protein, lactose, hydrolyzed soy protein, modified potato starch, hydrolyzed wheat protein, corn starch, palm oil, onion powder, natural flavor, caramel color, garlic powder, citric acid, turmeric [color] spice), salt onion powder, sugar, dehydrated garlic
Allergens
Additives
Related Products in Condiments
Mushroom Gravy
Primal Kitchen
Buffalo Ranch Dressing & Marinade
Primal Kitchen
Buffalo Mayo
Primal Kitchen
Sauce Pesto
Schneider’s
Pesto with Arugula
Shneider's
Pesto alla Napoletana
Shneider's
Salsa
Waterman's
Chicken Korma Simmer Sauce, Chicken Korma
Khazana
Rogan Josh Simmer Sauce, Rogan Josh
Khazana
Sauce Gran Gusto Pesto (basilic)
Shneider's
Original Yumm Sauce
Beau Delicious
Yumm Sauce
Cafe Yumm!, Beau Delicious International