Barcode: 8901207024559
Real Fruit Power Alphonso Mango Nectar
by Dabur
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
green dot india
Categories
Available in
india
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 60.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 15.1 g |
| of which sugars | 15.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Water, Alphonso Mango Pulp (22 %)", Sugar, Acidity Regulator (INS 330), Stabilizer (INS 440), Antioxidant (INS 300), Colour [INS 160 a (iii)] and Flavours (Natural Flavouring Substances).
Additives
e160a
e160aiii
e300
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Apple Sauce
Compliments
A NOVA 1
Original Trail Mix
Best Buy
D NOVA 3
Smooth Almond Butter
Compliments
D NOVA 1
Graham Pie Crust
Compliments
E NOVA 4
Pure & Natural No Pulp Orange Juice
Compliments
C NOVA 1
Creamy Scalloped Potatoes
Best Buy
D NOVA 4
Avocado chunks, Frozen
Compliments • Sobey’s / Safeway
A
All-Purpose Flour
Compliments
NOVA 1
Homestyle Instant Mashed Potatoes
Best Buy
NOVA 4
Multigrain Melba Toast / Biscottes Melba multigrains
Compliments
D
Whole Kernel Corn
B
Sliced Carrots
Compliments
A NOVA 3