Barcode: 0019473006808
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 146.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 30.5 g |
| of which sugars | 24.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, sugar, corn syrup, milk, cream, natural orange sherbet flavor (water, high fructose corn syrup, citric acid, natural flavors, orange pulp, fd&c yellow #6, xanthan gum, potassium sorbate and sodium benzoate (as preservatives)), citric acid, stabilizer (mono & diglycerides, cellulose gum, guar gum, locust bean gum, polysorbate 80, carrageenan, disodium phosphate, calcium sulfate), orange color (water, propylene glycol, fd&c yellow #5, fd&c yellow #6, and fd&c red #40).
Additives
e102
e110
e129
e1520
e202
e211
e330
e339ii
e407
e410
e412
e415
e433
e466
e471
e516
Related Products in Desserts
Madagascar bourbon vanilla bean ice cream
Graeter's, Graeter's Inc.
D NOVA 4
Classic variety cheesecake
E NOVA 4
Bio-Milcheis Vanille
Peppe Gelato
D NOVA 4
Ice Cream
Graeter's, Graeter's Inc.
E NOVA 4
Ice cream strawberry cheesecake
D NOVA 4
Cocoato
Cuidato
A NOVA 4
Cheesecake Squares
Suzy's
E NOVA 4
Chocolate Ice Cream
Graeter's
D NOVA 4
Ice Cream
E NOVA 4
Cookies & cream ice cream
Graeter’s
D NOVA 4
Ice cream
D NOVA 4
Turtle cheesecake
E NOVA 4