Barcode: 6411402117700
Real Ruis
by Fazer
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
no additives
sydänmerkki
Available in
finland, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 195.0 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 35.0 g |
| of which sugars | 4.7 g |
| Fiber | 10.0 g |
| Proteins | 5.4 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
_Täysjyväruis_ (55 %) (jauho, jyvä ja rouhe), vesi, siirappi, _ohra_ - ja _ruismallasuute_, jodioitu merisuola ja hiiva.
Allergens
gluten
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Erdnüsse geröstet
Clarkys
A NOVA 3
Mohnstriezel
Backkultur
D NOVA 4
Bio Weizenmehl Type 1050
Unsere Heimat Bio
A
Früchtebrot
D NOVA 4
Unsere Heimat Frische Eierspätzle
Alb-Gold, Unsere Heimat
C NOVA 3
Unsere Heimat - Spiralnudeln
Edeka Unsere Heimat - echt & gut
A NOVA 1
Bio-Dinkel-Spiralen
Unsere Heimat
B NOVA 1
Linsen 2x
Unsere Heimat
A NOVA 1
Bio-Dinkelmehl Type 630
Unsere Heimat, Unsere Heimat Bio
B NOVA 1
Unsere Heimat Frische Eierknöpfle
Unsere Heimat
C NOVA 3
BIO-Dinkel-Spaghetti
Unsere Heimat
A
Mehl
Kornmühle
A NOVA 1