Barcode: 0034856035435
Real Strawberry Fruit Bars
by Slice
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 70.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
FRUIT PUREE (APPLE, GRAPE, AND STRAWBERRY), SUGAR, INVERT SUGAR, PECTIN, CITRIC ACID (ACIDULANT)), SODIUM BICARBONATE, NATURAL FLAVOR, AND FRUIT AND VEGETABLE JUICE (COLOR)
Additives
e330
e440
e500
e500ii
Related Products in Fruit Snack
Twisted Fruit Bites
Pure Organic
D NOVA 4
Raspberry dinos
The Foodie Market
C NOVA 4
Fruit Winders imp
Kellogg's, Kelloggs
D NOVA 4
Pure Fruit Paws Strawberry & Apple
Bear
C NOVA 1
fruit splits raspberry & pineapple
bear
C NOVA 1
Fruit & Veggie Bites
Simply Gourmet
D NOVA 4
Pear and apple snack
Bellamy's Organic
C NOVA 1
Soft Baked Apple Filled Bars Strawberry
MOTT'S
D NOVA 4
Fruit Flavored Snacks Strawberry
Lunch Buddies
E NOVA 4
Banana Chips and Dark Chocolate Chunks
Del Monte
E NOVA 4
Fruit & Peanut Butter Poppers
Wyman's
C NOVA 4
Relax Fruot Snack
O'plant