Barcode: 0853665005695
Real Thin Crackers - Sea Salt
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
no gmos
usda organic
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 467.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 6.7 g |
| Carbohydrates | 70.0 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Mgc flour blend (brown rice flour, tapioca starch, quinoa flour, millet flour), palm fruit shortening, tapioca syrup, chia seeds, cane sugar, sunflower and/or safflower oil, sea salt, leavening (baking soda, calcium carbonate), paprika, xanthan gum, black pepper, rosemary extract.
Additives
e392
e415
e500
e500ii
Related Products in Snacks
bianca Belgická čokoláda hořká s mořskou solí
Q CHOCOLATE
E NOVA 3
Sucette chocolat santa claus
E NOVA 4
Macarons Fraise - Pistache - Chocolat
Macarons de Pauline, Poppies
E NOVA 4
Meeresfrüchte
Aimée
E NOVA 4
La Belgique en chocolats
Ovidias
E NOVA 4
Chocolate bear and hearts
E NOVA 4
Dark 72%
Bianca
E NOVA 4
Sucette pere noel
E NOVA 4
Maître chocolatier
Leonidas
E NOVA 4
White cinnamon cookie
Bianca
E NOVA 4
bianca Belgická čokoláda hořká 72%
Q CHOCOLATE
D NOVA 3