Barcode: 7036480052171
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 109.0 kcal |
| Fat | 4.8 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 11.9 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.1 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Pulled Pork with Rice UK INGREDIENTS (DRY INGREDIENTS) Rice (34%), pulled pork (pork (98%), brown sugar, salt) (18%), tomato (11%), onion, bell pepper (7%) leek (6%), rapeseed oil, corn starch, soy sauce (soy, salt, vinegar), meat bouillon (yeast extract, maltodextrin, salt, apeseed oil, meat extract, brown sugar, onion Sugar, vinegar, seasoning, garlic, tabasco (vinegar, chili, salt), antioxidant (ascorbic acid) May contain traces of fish.
Additives
e300
Related Products in Freeze Dried Foods
All Natural Freeze-Dried Strawberry Banana Crisps
Nature's Turn
C NOVA 1
freeze dried fig slices
trader joe’s
D NOVA 1
Mushroom Stroganoff
Backpacker's Pantry
E NOVA 4
Colorado omelet
E NOVA 4
Chicken A La King
Valley Food Storage
E NOVA 4
Chicken and Rice Pilaf
Valley Food Storage
NOVA 3
Spicy Sausage Bolognese
AlpineAire Foods
D NOVA 4
Chili Mac
Valley Food Storage
E NOVA 3
Classic Chili
Valley Food Storage
C NOVA 3
Homestyle Chicken Pot Pie, Freeze Dry, Alpine Aire,
Alpine Aire, AlpineAire Foods
E NOVA 4
Nature’s Strawberries
trüfrü
E NOVA 4
Enchilada Beans and Rice
Valley Food Storage
D NOVA 3